Kameramani britanik krahason Kosovën e mbrëmshme me atë të 97-ës
“Kamera është mjeti më i mirë që ngrin momentin dhe gjallëron realitetin”, thoshte dikur publicisti George Bernard Shaw, dhe kjo shprehje i shkon shumë situatave.

Duke e vlerësuar pamjen që shohim në TV, ne kapemi shumë pas ngjarjes dhe harrojmë atë që vrapon për t’i sjellë ato. Historia e sotme ka të bëjë me kameramanin britanik Chris James, i cili me sa duket nuk e ka harruar eksperiencën e tij profesionale që e lidhi me Kosovën.
James kishte dokumentuar me syrin e kamerës gjendjen e rëndë në Kosovën e vitit 1997, duke ndjekur hapat e vendit deri në çlirimin që erdhi pas bombardimeve të NATO-s.
Hapat e tij nuk mbaruan aty për gazetarin e ITV, i cili thotë se nuk kishte pasur nevojë që të lexojë shumë për historinë e shqiptarëve të Kosovës, pasi kishte qenë dëshmitar i saj.
James kujton se i kishte ndjekur hapat e vendit nga “hija në dritë”, dhe se xhirimi i lojës së mbrëmshme në stadiumin britanik St. Mary’s ishte një kënaqësi për të.
Përmes një postimi në rrjete sociale, James dhe kolegu i tij Gabriel Clarke krahasojnë atë që vendi ka arritur: nga dokumentimi i pa censuruar i dhimbjeve, deri te dokumentimi i krenarisë së djemve që u ngritën mbi to.
Është e mahnitshme thonë James dhe Clarke, duke kujtuar se disa prej djemve që shkëlqyen mbrëmë (ndonëse nuk fituan) ende ishin foshnje kur kameramanët e njëjtë dokumentonin dhimbjen që përjetohej në vendlindjen e tyre.


Kanë meritën e vetme se janë miq të tij, ja sa i paguan Neymar pesë shoqëruesit
Pse De Ligt shkoi te Juventusi? E zbulon drejtori i përgjithshëm i Barcelonës
VIDEO: Haland, intervista “pothuajse e heshtur” që po çmend rrjetin
Befason ish-gruaja: Unë dhe Buffon do të jemi përgjithmonë të lidhur
Olayinka për mediat çeke: Nuk e refuzoj Shqipërinë, nëse më thërrasin
Mbrojtësi gjerman padit të ëmën se i vodhi… 5 bluza: Çështja shkon në gjykatë
Talenti i Barcelonas kthehet në çështje shtetërore, Këshilli i Ministrave merr vendimin!
Dennis Rodman rrëfen historinë me Madonën: Më ofroi 20 milionë për ta lënë shtatzënë

Rreth Nesh


NEWZMAGNET eshte magneti juaj per lajme nga bota dhe vendi, argetim, showbiz,njoftime lokale pune, trajnime, etj
Te gjitha te rejat e fundit do ti gjeni tek ne!
Per me shume informacion ose per aplikime, na kontaktoni ne newzmagnet@gmail.com
Ju Mirepresim!

  • Copyright © 2019 www.newzmagnet.com