Kush shkon të banojë në këtë rajon të Italisë merr 700 euro në muaj, por me një kusht
Një rajon i nënpopulluar në Itali u ofron të ardhurve të rinj 700 euro në muaj për 3 vite nëse do të pranojnë të jetojnë në fshatrat e tij. Megjithatë ka disa kushte: fshati duhet të ketë më pak se 2 mijë banorë  dhe të rinjtë e ardhur duhet të angazhohen për të hapur një bzines.

“Ne duam të bëjmë më shumë, ne duam që njerëzit të investojnë këtu dhe jo të bëjmë bamirësi. Ata mund të hapin çdo lloj aktiviteti, furrë buke, restorant, çdo gjë. Është një mënyrë për të rikthyer jetën në fshatrat tanë e për të rritur popullsinë” është shprehur Donato Toma, presidenti i rajonit të Molises për “The Guardian”, raporton scan.
Toma ka njoftuar gjithashtu se secili fshat me më pak se 2 mijë banorë do të marrë 10 mijë euro në muaj të cilat mund t’i përdorë për ndërtime dhe për të promovuar aktivitete kulturore.
“Nuk është vetëm një çështje e shtimit të popullsisë. Njerëzit duan gjithashtui infrastrukturë dhe arsye për të qenduar përndryshe do kthehemi aty ku kemi qenë” tha ai.
Sipas Institutit të Statistikave në Itali, Molise me një popullsi 305 mijë banorë, është mes rajoneve që ka humbur më shumë banorë në vitet e fundit. Më shumë se 9 mijë persona kanë ikur.
Në vitin 2018, më shumë se 2 mijë e 800 banorë janë ndarë nga jeta ose kanë lëvizur në rajone të tjera, 1 mijë më shumë se viti paraardhës.
Italia është një nga ekonominë e mëdha europiane, popullsia e së cilës pritet që të bjerë dhe më tej në 5 vitet e ardhshme. Në përpjekje për të ringjallur fshatrat, shumë kryebashkiakë kanë hapur dyer për shtëpitë që kanë boshe për azilkërkuesit që kanë kaluar Mesdheun përmes Libisë.
Nuk mungojnë as strategji të tjera, si ajo për shitjen e shtëpive të braktisura me çmimin simbolik 1 euro.


Tronditet tenisi nga Marcelo Rios: “Agassi merrte doping e ATP e mbuloi katër herë”
“Pas Brexit”, kryeministri britanik firmos divorcin me bashkëshorten
Mjaftuan tre ndeshje për tu bindur: Dortmund blen përfundimisht Emre Can
FOTOT: Pasojat e frikshme nga stuhitë që kanë pushtuar Europën
Nuk kaluan vecse pak ditë, familja mbretërore tronditet nga një tjetër divorc!!
Gruaja që priti 41 vite për të humbur virgjërinë, merr lajmin e mrekullueshëm
FOTOT: Kopjuan filmin “Titaniku”, vërshojnë komentet e shikuesve
“Duhet të jem pedo”, eskorta 2,000$ nata pranon se i dërgoi foto nudo 13 vjeçarit

Rreth Nesh


NEWZMAGNET eshte magneti juaj per lajme nga bota dhe vendi, argetim, showbiz,njoftime lokale pune, trajnime, etj
Te gjitha te rejat e fundit do ti gjeni tek ne!
Per me shume informacion ose per aplikime, na kontaktoni ne newzmagnet@gmail.com
Ju Mirepresim!

  • Copyright © 2019 www.newzmagnet.com