Iran, revolucioni historik: gratë në stadium, për të shmangur përjashtimin nga Botërori

Pas gati 40 vjetësh, Irani aprovon një zhvillim historik për vendin: gratë mund të kthehen në stadiumet e futbollit, edhe pse, për momentin vetëm për ndeshjet e Kombëtares. Lajmin e ka publikuar ministri i Sportit iranian, Masoud Soltanifar, që ka shpjeguar që në stadiumin Azadi të Teheranit, ku Iran luan numrin më të madh të ndeshjeve në shtëpi, janë vendosur hyrje të vecanta e banja të ndara për gratë, në mënyrë që të mos përzien me burrat.
Vendimtare për këtë ndryshim kursi (edhe pse pjesërisht) kanë qenë apelet e vazhdueshme drejtuar Federatës së Futbollit të Iranit nga Fifa, që nëpërmjet presidentit Gianni Infantino e ka përcaktuar situatën të papranueshme, duke uruar që të mund të zgjidhet në kohë sa më të shpejtë, duke bërë madje edhe një insinuatë për një mundësi përjashtimi të jashtëzakonshme të vendit nga Botërori 2022.
Ndeshja kundër Cambogia, në program në 10 tetor, do të shënojë kështu fillimin e një epoke të re: më në fund gratë mund të kthehen në stadium…edhe në Iran.


Si ia bëri me kilet e tepërta të shtatzanisë? Almeda Abazi rrëfen “sekretin“!
Fustani lë në baltë Rita Orën; Këngëtares i dalin të brendshmet në event
Iris Luarasi deklaroi se e kishte ngelur, Arbana Osmani i përgjigjet: Nota s’të bën ngelës e as dështak
Zbuloi se është në lidhje me një vajzë të Tv Klan, Mateus Frroku e sjell në emision!
Projekti i ri i Xhensilës lidhet me Parisin, dhe me look-un e saj aty, qenka bërë si franceze e vërtetë!
Sheffield e zbret Arsenal në vendin e pestë të Premier: Henderson i mohon super golin Xhakës
Video/ Çmenduri në Meksikë: rrahje masive në stadium, 37 të plagosur
Topi i Artë, 30 kandidatët që nisin sulmin për fronin e Modric

Rreth Nesh


NEWZMAGNET eshte magneti juaj per lajme nga bota dhe vendi, argetim, showbiz,njoftime lokale pune, trajnime, etj
Te gjitha te rejat e fundit do ti gjeni tek ne!
Per me shume informacion ose per aplikime, na kontaktoni ne newzmagnet@gmail.com
Ju Mirepresim!

  • Copyright © 2019 www.newzmagnet.com