“Ne jemi sardë”. Cagliari bën të kundërtën e Veronës: një poezi kundër racizmit

“Ne jemi spanjollë, afrikanë, fenikas, kartagjenas, romanë, arabë, pizanë, bizantinë, piemontezë. Jemi drita e verdhë shkëlqyese që bien mbi shtigjet shkëmbore si lampadarë të ndezur”. Cagliari lufton racizmin me një poezi të Grazia Deledda (gruaja e parë italiane që mori cmimin Nobel për letërsinë në 1926) që do të shpërndahet në mbrëmje në Sardegna Arena në rastin e sfidës me Genoa.
Me këtë inisiativë të bukur – “Ne jemi sardë” – klubi i Tommaso Giulini kërkon të kthjeë faqe pas fyerjeve të drejtuara (e të pasaknksionuara) ndaj Lukaku gjatë ndeshjes së fundit në shtëpi me Inter. Në këtë pikë do të ketë edhe një pozicionim të qartë të klubit kuqeblu: “Kush tradhëton vlerat tona nuk mund të qendrojë në stadiumin tonë”. Një sjellje e vlerësueshme e krejt ndryshe nga ajo e Verona, që pas ndeshjes me Milan i minimizoi ofendimet për Kessie.
“Respekti e integrimi janë vlera që bëjnë pjesë gjithnjë në kulturën. Ti mbrojmë të gjithë bashkë me krenari” përfundon komunikata drejtuar për tifozët, sardi e jo vetëm.


Si ia bëri me kilet e tepërta të shtatzanisë? Almeda Abazi rrëfen “sekretin“!
Fustani lë në baltë Rita Orën; Këngëtares i dalin të brendshmet në event
Iris Luarasi deklaroi se e kishte ngelur, Arbana Osmani i përgjigjet: Nota s’të bën ngelës e as dështak
Zbuloi se është në lidhje me një vajzë të Tv Klan, Mateus Frroku e sjell në emision!
Projekti i ri i Xhensilës lidhet me Parisin, dhe me look-un e saj aty, qenka bërë si franceze e vërtetë!
Sheffield e zbret Arsenal në vendin e pestë të Premier: Henderson i mohon super golin Xhakës
Video/ Çmenduri në Meksikë: rrahje masive në stadium, 37 të plagosur
Topi i Artë, 30 kandidatët që nisin sulmin për fronin e Modric

Rreth Nesh


NEWZMAGNET eshte magneti juaj per lajme nga bota dhe vendi, argetim, showbiz,njoftime lokale pune, trajnime, etj
Te gjitha te rejat e fundit do ti gjeni tek ne!
Per me shume informacion ose per aplikime, na kontaktoni ne newzmagnet@gmail.com
Ju Mirepresim!

  • Copyright © 2019 www.newzmagnet.com