VIDEO: Luiza Gega në histori, e 9-a në botë duke thyer rekord kombëtar
Luiza Gega ia ka dalë përsëri të tejkalojë veten në finalen e Botërorit të sallave të mbyllura në garën e 3000 metrave me pengesa.

Atletja shqiptare, e para që merr pjesë në një finale botërori të tillë, ka arritur të zërë një vend mes 10 më të mirave, duke thyer edhe rekordin kombëtar në këtë garë që u zhvillua në Doha të Kartarit.
Ashtu siç pritej, gara është dominuar nga keniania Beatris Çepkoeç, e cila u shkëput që në xhiron e parë të garës.
Gega qëndroi në grupin e dytë të ndjekëseve, duke zgjedhur që të bëjë një garë të kujdesshme për të marrë një rezultat sa më të mirë të mundshëm, e ndërgjegjshme që aktualisht e kishte të pamundur të garonte për podiumin.
Çepkoeç vendosi rekordin e ri të kampionatit duke mbyllur garën e 3000 metrave me pengesa me kohën  8 minuta e 57,84 sekonda.
Ndërsa Gega e mbylli garën e saj me kohën 9 minuta e 19,93 sekonda, në vendin e 9-të që mund të cilësohet një arritje historike, ndërsa vendosi rekordin e ri kombëtar për këtë disiplinë.
 


Rrëfimi i Patrice Evra: Hëngra fasule dhe makarona, ndaj u turpërova në derbin e Manchesterit
Rudi Vata: Berisha mbështeste klanin “Duka”, kur i takova takim nuk denjoi as të më hapte derën
Luiza Gega fiton medalje bronzi në “Lojërat Olimpike Ushtarake”
Egjipti sulmon Mohamed Salah: Të të vijë turp, një mysliman s’pozon me një femër të tillë
Tifozët e Milanit thyejnë rekorde në “Twitter”, duan me çdo kusht jashtë këtë lojtar!
Sergio Ramos: Jemi me Zidane deri në vdekje, ja mesazhi që duhet të japim!
Specialja e prestigjozes “Otbfootball” për Igli Taren: Arkitekti i Lazios moderne
Interi e ka seriozisht për Ibrahimovic, nuk i thotë jo propozimit të Raiolas

Rreth Nesh


NEWZMAGNET eshte magneti juaj per lajme nga bota dhe vendi, argetim, showbiz,njoftime lokale pune, trajnime, etj
Te gjitha te rejat e fundit do ti gjeni tek ne!
Per me shume informacion ose per aplikime, na kontaktoni ne newzmagnet@gmail.com
Ju Mirepresim!

  • Copyright © 2019 www.newzmagnet.com