Rekord kombëtar në Botërorin e Atletikës: Luiza Gega befason në Doha

Atletja e parë shqiptare që garon në një finale të kampionatit Botëror të Atletikës nuk zhgënjen pritshmëritë: Luiza Gega vendos një rekord të ri kombëtar në mbrëmjen e sotme, në finalen e garës 3000 metra me pengesa, me kohën 9 minuta, 19 sekonda e 93 të qindtat. Për sportisten dibrane ka qenë e pamundur të rivalizonte me kenianen, Beatrice Chepkoech, që i mbylli 3 mijë metrat, në kohën 8 minuta, 57 sekonda e 84 të qindtat, duke lënë pas shpine amerikanen Coburn. Në shkallën më të ulët të podiumin gjermania Krause.
Për shqiptaren një arritje e jashtëzakonshme, në një mbrëmje që do ta mbajë mend gjatë: Luiza Gega përmirësoi rekordin kombëtar që mbahej nga ajo vetë me 9 minuta dhe 22 sekonda dhe bëri një performancë pozitive në një finale përballë atletëve më të mirë të botës.


Si ia bëri me kilet e tepërta të shtatzanisë? Almeda Abazi rrëfen “sekretin“!
Fustani lë në baltë Rita Orën; Këngëtares i dalin të brendshmet në event
Iris Luarasi deklaroi se e kishte ngelur, Arbana Osmani i përgjigjet: Nota s’të bën ngelës e as dështak
Zbuloi se është në lidhje me një vajzë të Tv Klan, Mateus Frroku e sjell në emision!
Projekti i ri i Xhensilës lidhet me Parisin, dhe me look-un e saj aty, qenka bërë si franceze e vërtetë!
Sheffield e zbret Arsenal në vendin e pestë të Premier: Henderson i mohon super golin Xhakës
Video/ Çmenduri në Meksikë: rrahje masive në stadium, 37 të plagosur
Topi i Artë, 30 kandidatët që nisin sulmin për fronin e Modric

Rreth Nesh


NEWZMAGNET eshte magneti juaj per lajme nga bota dhe vendi, argetim, showbiz,njoftime lokale pune, trajnime, etj
Te gjitha te rejat e fundit do ti gjeni tek ne!
Per me shume informacion ose per aplikime, na kontaktoni ne newzmagnet@gmail.com
Ju Mirepresim!

  • Copyright © 2019 www.newzmagnet.com