Topi i Artë, 30 kandidatët që nisin sulmin për fronin e Modric

 
Kush do të jetë pasuesi i Luka Modric? France Football ka bërë tashmë të ditur emrat e 30 finalistëve kandidatë për Topin e Artë. Mes favoritëve është padyshim Lionel Messi, fitues i Fifa The Best, në kërkim të trofeut të gjashtë personal, që do ti lejonte të shkëputej nga rivali i përjetshëm Cristiano Ronaldo. Mes atyre që shpresojnë të pengojnë Pleshtin e portugezin në betejën e tyre, janë natyrisht Virgil van Dijk, mbrojtësi qendror i Liverpool kampion Europe, por edhe një frikësues si Mbappe. Në 2 dhjetor do të bëhet ceremonia e dorëzimit në Parigi.
Lista është përcaktuar nga një juri ndërkombëtare prej 180 gazetarësh të specializuar, me nga vetëm një përfaqësues për vend, që ka detyrën të votojë 5 futbollist në rend meritash. 5 lojtarëve të përmendur do ti jepen respektivisht 6 pikë, 4, 3, 2 e 1. Në rast se verifikohet një situatë barazie pikësh përdorëzimin e trofeut, do të merret në konsideratë, për secilin lojtar, numri i vendeve të para. Nëse, për kombinim, do të ketë një tjetër barazi, do të zbritet të numërohen vendet e dyta e pastaj vendet e treta. Nëse ekziston një ekuilibër total, do të organizohet një balotazh i ri, por vetëm mes lojtarëve që janë barazim.
REKORDET
Lionel Messi e Cristiano Ronaldo, me 5 trofe secili janë lojtarët që e kanë fituar më shumë këtë trofe të rëndësishëm.
CR7 është më i riu që e ka fituar ndonjëherë trofeun, në moshën 21 vjec e 3 muaj.
Stanley Mattheës ka qenë më i vjetri që e ka fituar cmimin, 41 vjec e 11 muaj.
Messi mban vendin e parë për numrin më të madh të sukseseve radhazi (4), duke e marrë trofeun nga edicioni i 2009 në të 2012.


E bija e akuzon gjithmonë; Gent Zenelaj rregullon gabimin ‘live’ në program!
Pas ndarjes, Robert Berisha në festival me një këngë për Nora Istrefin
Kelvi dhe Arjola i zunë vendin, Dajana Shabani pendohet për lëvizjen
Humbi fëmijën e dytë brenda vitit, aktorja e shkatërruar pas abortit spontan!
Zgjodhi mes Zvicrës Kosovës e Shqipërisë: ja kush është sulmuesi i Hibernian
Kapiteni i Juventus tifoz i Milan: Chiellini nuk harron ironinë me kuqezinjtë
Memolla pret rastin e tij: “Andorra si Franca, vlen tre pikë”
Po i mbaron kontrata… Mircea Lucescu zbulon destinacionin ideal për Willian

Rreth Nesh


NEWZMAGNET eshte magneti juaj per lajme nga bota dhe vendi, argetim, showbiz,njoftime lokale pune, trajnime, etj
Te gjitha te rejat e fundit do ti gjeni tek ne!
Per me shume informacion ose per aplikime, na kontaktoni ne newzmagnet@gmail.com
Ju Mirepresim!

  • Copyright © 2019 www.newzmagnet.com