Juventus, zyrtare: Andrea Pirlo trajneri i ri, firmos për dy vjet

Vetëm pak orë nga shkarkimi I Maurizio Sarrit, Juventus zgjedh trajnerin e ri, duke kopjuar modelin e Barcelonës. Në krye të bardhezinjve është zyrtarisht Andrea Pirlo. Ish-mesfushori i Juventus ishte menduar si drejtues i skuadrës Under 23 për eksperiencën e parë në pankinë por situata në skuadrën e parë përshpejtoi gjërat për atë plan që Andrea Agnelli e kishte vendosur personalisht. Presidenti ka qenë në bisedë me Pirlo në Continassa pasdite për të dalë me vendimin e një kontrate deri në 30 qershor 2022.
UFFICIALE ✍️ Andrea Pirlo nuovo allenatore della Prima Squadra ➡️ https://t.co/gFxYuC28cj#CoachPirlo pic.twitter.com/6xWUAJ5u19
— JuventusFC (#Stron9er 🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆) (@juventusfc) August 8, 2020

Pirlo ka kaluar kandidatët e tjerë: nga Zidane, i preferuari i tifozëve, tek Simone Inzaghi (që sidoqoftë Lazio nuk donte ta linte) e deri tek Mancini, Allegri e Pochettino. Pasi dëgjoi Nedved e Paratici për Sarrin, tani Agnelli vendos veton edhe për zgjedhjen e trajnerit, si kishte bërë në kohët e Antonio Conte.
Një sfidë e guximshme, duke qenë se “il Maestro” nuk ka trajnuar kurrë në asnjë nivel, e pikërisht për këtë donte ta niste nga U23 (që duhet të gjejë trajner tjetër). Një zgjedhje e lindur tre javë më parë kur në projektin e të ardhmes Agnelli kishte bërë të ditur: “E qartë se objektivi me Andrean është ai që kemi parë me skuadra të tjera të dytë, ku ndoshta e ardhmja është në skuadrën e parë”. E ardhmja për Pirlon është tani.


E pësoi si Bayern në finalen e Champions me Manchester, Cungu: “Nuk është fundi i botës”
Video/ Dramë kurbinase në Elbasan: Hapoel Beer Sheva përmbys Laçin me dy gola në shtesë
“Shpresova vetëm të ishin në ditën Jo”: Martini pranon gabimet e Teutës e evidenton supremacinë e Granadës
Video/ Granada ‘shpërthen’ në Niko Dovana: poker Teutës që del jashtë Europa League
“Karrigia e tij është bosh”: dhimbja e nxënësve dhe kolegëve për shuarjen e mësuesit nga Pogradeci prej Covid 19!

Rreth Nesh


NEWZMAGNET eshte magneti juaj per lajme nga bota dhe vendi, argetim, showbiz, njoftime, etj
Te gjitha te rejat e fundit do ti gjeni tek ne!
Per me shume informacion ose per aplikime, na kontaktoni ne newzmagnet@gmail.com
Ju Mirepresim!

  • Copyright © 2020 www.newzmagnet.com