Turqia, mesazh Greqisë: Aleanca juaj e ligë. Ja pse iu kthyem kërkimeve në Mesdhe, të cilin e kemi pasur nën sundim prej shekujsh

Marina turke
Turqia ka aftësi dhe aftësi për të shkatërruar aleancat e liga të formuara kundër saj në Mesdhe, tha Ministria e Jashtme turke në një deklaratë reaguese.
Komenti i Ankarasë pasoi pretendimet e Ministrisë së Jashtme greke, e cila i bëri thirrje Turqisë të përfundojë aktivitetet e saj në Mesdhe.
Duke cituar burime ushtarake, disa media greke raportuan se ushtria greke ishte në gatishmëri dhe anuloi lejen e ushtarëve.
Për t’i dhënë një mundësi diplomacisë dhe për të rigjallëruar mundësinë e dialogut, Turqia pezulloi testimet e saj sizmike në Mesdhe.
Por Greqia nënshkroi një marrëveshje të diskutueshme të delimitimit të detit me Egjiptin në fillim të kësaj jave.
Ndaj, Ankaraja njoftoi të hënën se anija e saj kërkimore sizmike “Oruc Reis” kishte lundruar në zonën e kërkimit Mesdhe dhe se Turqia do të vazhdonte aktivitetet e saj në Mesdhe dhe Detin e Zi deri në 23 gusht, me qëllim të fitimit të pavarësisë së energjisë.
Turqia gjithashtu ka paralajmëruar aktorët në rajon të mos veprojnë si “pronari i vetëm i Mesdheut”.
“Askush nuk ka të drejtë të përpiqet të përjashtojë vendin tonë nga Mesdheu, i cili ka qenë nën sundimin turk me shekuj,” thuhet në deklaratë.
Ankaraja ka akuzuar prej kohësh Greqinë për ndjekjen e një politike maksimaliste në Mesdheun lindor, duke vënë në dukje se kërkesat detare të vendit shkelin të drejtat sovrane të Republikës së Turqisë.


SHBA, akuza për pesë kinezë dhe dy malajzianë për krime kibernetike
I vuri bombën nën makinë, si e ndoqi për tetë kilometra me biçikletë “killeri” nga Bosnjë-Hercergovina
Lajçak: Çfarë u bisedua sot në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë
Shifra në ulje në Kosovë, tre të vdekur, 43 raste me COVID-19
Erdogan-Greqisë: Nuk do të lejojmë askënd të burgosë Turqinë!

Rreth Nesh


NEWZMAGNET eshte magneti juaj per lajme nga bota dhe vendi, argetim, showbiz, njoftime, etj
Te gjitha te rejat e fundit do ti gjeni tek ne!
Per me shume informacion ose per aplikime, na kontaktoni ne newzmagnet@gmail.com
Ju Mirepresim!

  • Copyright © 2020 www.newzmagnet.com