Zoran Zaev: Greqia, e gatshme të furnizojë Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut me vaksinën COVID-19
Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka shprehur gatishmëri që Greqia të furnizojë Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë me vaksinën COVID-19, në mënyrë që të përshpejtojë procesin e furnizimit.

Kjo u konfirmua nga Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev në një intervistë për Mia.mk.
Zaev ishte në një takim në Athinë, ku mori pjesë edhe kryeministri Rama, dhe duket se krerët e tre qeverive kanë rënë dakord për ofertën e palës helene.
Vaksina pritet të jetë gati në fillim të vitit tjetër, por Greqia, si vend i BE, ka kërkuar që për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, dozat t’i dorëzohen asaj.
“Mitsotakis shprehu gatishmëri që Greqia, si një anëtare e BE-së, të kërkojë që furnizimi i vaksinave në Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë të kalojë përmes saj, sepse zakonisht, vaksina për vendet anëtare shkon së pari, dhe vetëm pastaj kandidatët’.
Flitet që vaksina për Shqipërinë do të jetë falas, dhuratë nga BE.
“Nëse mund të rregullohet për ne 15 deri në 20 ditë përpara, atëherë kjo është e mirëseardhur,” tha Zaev.


SHBA, akuza për pesë kinezë dhe dy malajzianë për krime kibernetike
I vuri bombën nën makinë, si e ndoqi për tetë kilometra me biçikletë “killeri” nga Bosnjë-Hercergovina
Lajçak: Çfarë u bisedua sot në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë
Shifra në ulje në Kosovë, tre të vdekur, 43 raste me COVID-19
Erdogan-Greqisë: Nuk do të lejojmë askënd të burgosë Turqinë!

Rreth Nesh


NEWZMAGNET eshte magneti juaj per lajme nga bota dhe vendi, argetim, showbiz, njoftime, etj
Te gjitha te rejat e fundit do ti gjeni tek ne!
Per me shume informacion ose per aplikime, na kontaktoni ne newzmagnet@gmail.com
Ju Mirepresim!

  • Copyright © 2020 www.newzmagnet.com